Až 90% elektroodpadu sa dá ďalej využiť.
Ako triediť batérie a žiarovky
Batérie (ľudovo nazývané baterky) v žiadnom prípade nevyhadzujte do komunálneho odpadu. Obsahujú látky, ktoré sú extrémne škodlivé pre životné prostredie.
Drobný elektroodpad ako batérie, žiarovky, mobilné telefóny, odovzdajte v obchodoch, kde sa tieto výrobky predávajú. Každý predajca, ktorý má v ponuke žiarovky a batérie je povinný tieto výrobky zároveň aj zbierať.
Keďže dnes každý supermarket ponúka okrem potravín aj spotrebný tovar vrátane batérií a žiaroviek, nie je nič jednoduchšie ako pri nákupe tento drobný elektroodpad odovzdať.
Mobilné telefóny, batérie z mobilných telefónov a nabíjačky odovzdajte v predajniach mobilných operátorov.
Kam vyhodiť staré elekrospotrebiče
Pri likvidácii starých spotrebičov máte tri možnosti ako sa ich zodpovedne zbaviť.
Spätný zber v predajniach
Všetky predajne a servisy elektrospotrebičov sú povinné realizovať zber starých spotrebičov. V praxi to znamená, že môžete spotrebič priniesť do predajne a predajňa je povinná ho od vás bezplatne prijať.
Zber veľkých eletrospotrebičov ako práčky, chladničky, mrazničky, televízory, sušičky, umývačky riadu a podobne sa realizuje výmenným systémom, to znamená, že vy si kúpite nový spotrebič a starý odovzdáte.
Pri kúpe spotrebiča sa informujte, či predajca poskytuje službu odvozu spotrebičov. V niektorých prípadoch môže byť služba, pri ktorej vám predajca odvezie starý spotrebič, spoplatnená.
V prípade, že si kúpite nový spotrebič a starý doveziete do predajne, predajca ho musí prijať bezodplatne.
Predajňa môže odmietnuť prevziať spotrebič v prípade, že je veľmi znečistený alebo poškodený takým spôsobom, ktorý by ohrozoval zdravie a bezpečnosť personálu predajne.

Mobilný zber
Mobilné zbery organizujú, obyčajne raz ročne, aj obce alebo mestá. Na webových stránkach, miestnym rozhlasom, prípadne doručením letákov, obce informujú o dátume a podmienkach odovzdania spotrebičov prostredníctvom mobilného zberu.
Na Slovensku pôsobia spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na mobilný zber spotrebičov. Mobilný zber elektrospotrebičov pre Bratislavu, Žilinu a Trenčín.
Zberný dvor
Ak máte bližšie zberný dvor ako predajňu, zistite si otváracie hodiny a elektroodpad tam odvezte. Zberné dvory preberajú elektroodpad bezplatne, stačí ak predložíte občiansky preukaz.
Sezónny zber starých elektrospotrebičov
Niektoré obce zriaďujú dočasné zberné miesta. Obyčajne pristavia kontajner v obci a oznámia občanom, aby svoj elektroodpad do stanoveného dátumu odovzdali bezplatne do kontajnera. Po stanovenom termíne kontajner s vyzbieraným odpadom odvezú.


Prečo triediť elektroodpad
Elektrospotrebiče nie sú bežný komunálny odpad. Nepatria do prírody ani do komunálneho odpadu. Za porušenie zákazu zbavovať sa spotrebičov na nelegálnych skládkach alebo vhadzovaním do komunálneho odpadu, hrozí pokuta.
Spotrebiče, ktoré skončia v prírode alebo na skládke sú zdrojom nebezpečných látok. Klasické počítačové monitory a notebooky obsahujú olovo, v batériách sa nachádza kadminum, v starých chladničkách a mrazničkách sú freóny. Freóny obsahujú chladničky a mrazničky vyrobené pred rokom 1996. Od tohto roku bolo používanie freónov zakázané kvôli preukázateľne negatívnemu vplyvu na ozónovú vrstvu.
Prečo recyklovať elektroodpad
Recyklácia zabezpečuje získavanie druhotných surovín, ktoré sa opäť využijú na výrobu ďalších produktov.
Čo sa dá získať z vytriedených spotrebičov
- drahé kovy
- železné kovy
- neželezné kovy
- plasty

Tu nájdete zoznam všetkých recyklačných značiek a symbolov.
Máte otázku?
Nenašli ste informácie, ktoré ste hľadali? Napíšte nám, pokúsime sa získať odpoveď na vašu otázku. Poslať otázku