Lieky sa nedajú recyklovať, je nutné ich ekologicky prijateľným spôsobom likvidovať. Recyklovať sa dajú len papierové, sklenené a plastové obaly z liekov, nie lieky.
Čo so starými a nepotrebnými liekmi
Po uplynutí exspirácie sa z liekov stáva odpad. Za likvidáciu liekov je zodpovedný každý z nás.
Staré lieky, vrátane veterinárnych prípravkov, nesplachujte a nevyhadzujte do komunálneho odpadu. Liečivá by prenikli do pôdy a podzemných vôd. V čističkách odpadových vôd nie je možné zbaviť vodu liečiv.
Jediný správny spôsob ako sa zbaviť starých alebo nepotrebných liekov je odovzdať ich v lekárni. Nepotrebné lieky je povinná prijať každá lekáreň.
Ako správne odovzdať lieky do lekárne
Do lekárne vraciame len lieky. Za lieky sa nepovažujú kozmetické prípravky, výživové doplnky, vitamíny a homeopatiká. Síce ich v lekárni môžete kúpiť, ale vytriediť ich treba ako bežný odpad. Lekárnici od vás neprevezmú ani staré ortézy, protézy či iné pomôcky.
Papierové alebo plastové vonkajšie obaly treba zlikvidovať a vytriediť doma, nenoste ich do lekárne. Papierové škatuľky a príbalové letáky z liekov patria do papiera, plastové fľaštičky a plastové uzávery do kontajnera na plast, sklenené fľaštičky patria do kontajnera na sklo. Blistre z liekov (plastové obaly s hliníkovou fóliou) treba triediť podľa najviac zastúpeného materiálu v obale. Podľa tejto logiky patrí blister do kontajnera na plasty. Aj keď ho zrejme nezrecyklujú, tak ho vytriedia a odvezú do spaľovne na energetické zhodnotenie. Ak by ste takýto obal vyhodili do zmesového odpadu, na 99 % skončí na skládke.

Ako sa likvidujú staré lieky
Dvakrát ročne sa zo všetkých lekární zvezú vyzbierané lieky a následne sa zlikvidujú v spaľovni.



Máte otázku?
Nenašli ste informácie, ktoré ste hľadali? Napíšte nám, pokúsime sa získať odpoveď na vašu otázku. Poslať otázku