SME

Kam vyhodiť

Najčastejší odpad na zemi? Cigaretové ohorky

Cigaretové ohorky sú stále najčastejším voľne pohodeným odpadom. Na opačnom konci rebríčka sa ocitli PET fľaše a plechovky od nápojov.

Je pravidlom je, že ľudia skôr vypustia z ruky odpad tam, kde sa už nachádza iný.Je pravidlom je, že ľudia skôr vypustia z ruky odpad tam, kde sa už nachádza iný. (Zdroj: Pixabay | Dennis S.)

OZV ENVI - PAK od roku 2020 analyzuje a vyhodnocuje, koľko a aké druhy ľudia najčastejšie odhodia na zem. Tohtoročná jesenná analýza, ktorá sa konala v 27 lokalitách Slovenska, opäť ukázala výraznú dominanciu cigaretových ohorkov vo voľne pohodenom odpade, za ktorými nasledovali iné plasty a tretí skončil s pomerne veľkým rozdielom papier. Na opačnom konci rebríčka sa ocitli PET fľaše a nápojové plechovky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas jesene vykonala OZV ENVI - PAK ďalšiu zo svojich analýz voľne pohodeného odpadu. Na jeho zloženie sa pozrela v 27 lokalitách naprieč Slovenskom, pričom sa zameriavala na evidenciu počtu odhodených kusov. Po vyzbieraní bol odpad rozdelený do 12 skupín a následne vytriedený do príslušných vriec a kontajnerov.

SkryťVypnúť reklamu

Najpočetnejšiu skupinu odpadu tvorili cigaretové ohorky a rôzne druhy plastov, ako sú obaly od sladkostí či pochutín. Nápojové PET fľaše a plechovky, ktorých bolo pred zavedením zálohovania výrazne viac, sa dnes dostali na spodné priečky rebríčka.

Zber odpadu prebiehal v rôznych častiach Slovenska

Väčšina miest, kde sa odpad zbieral, je totožná s predchádzajúcimi analýzami. Počas tejto analýzy sa zbieralo na viacerých miestach v Bratislave, v Pezinku, Chorvátskom a Slovenskom Grobe, v Chránenej krajinnej oblasti Záhorie, Čunove, Miloslavove, na Kunovskej priehrade v Senici, Stupave, Senci, vo Veľkom Bieli, v Podolí, Rybanoch, Trnave, Ivanke pri Dunaji, Španej Doline, Hornom Badíne, pri jazere v Hodruši Hámroch, Plešivci, Sečovskej Polianke, Kvetnici či Nižnom Hrušove.

SkryťVypnúť reklamu

Cigaretové ohorky v prírode sú trendom posledných rokov

Ostatné analýzy – z roku 2022 a 2023, ukázali dominanciu cigaretových ohorkov, ktoré sú najčastejšie voľne pohodeným odpadom v prírode. Zavedením zálohovania od roku 2022 významne ubudlo nápojových PET fliaš a plechoviek.

Okrem spomínaných ohorkov, ktoré skončili opäť na nelichotivom prvom mieste a z celkového počtu vyzbieraných odpadkov ich bola takmer polovica – 44 %, sa na popredných priečkach držia aj iné plasty (25 %), medzi ktorými sa nachádzajú hlavne obaly z pochutín a tretí je papier (9 %).

Oproti predošlému roku sa percentuálne zvýšil podiel cigaretového odpadu o takmer 10 %. Jemne narástol aj podiel odpadu v kategórii iné plasty a papierový odpad – obe o približne 2 %. Pri ostatných druhoch vidíme pokles, asi najvýraznejší zaznamenalo sklo – nápojové obaly, ktoré tento rok kleslo z minuloročných 7 % na 3 %.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia si čoraz viac všímajú voľne pohodený odpad

Podľa prieskumu spoločnosti IPSOS z októbra tohto roku, ktorý bol odprezentovaný počas ENVI Summitu 2024, až 33 % ľudí vníma hromadenie odpadu ako jeden z hlavných environmentálnych problémov, ktoré sa týkajú Slovenska. Prvým bolo odlesňovanie (39 %) a tretím znečistenie vody (27 %).

„OZV ENVI - PAK už dlhodobo upozorňuje na problém litteringu. Napríklad zber voľne pohodeného odpadu a jeho následná analýza patrí už niekoľko rokov do portfólia našich aktivít nad rámec zákonných povinností. Samotnému litteringu sme sa premiérovo venovali už v roku 2019, keď sme na Slovensku organizovali ploggingové podujatia a následne sme prišli s iniciatívou Vezmi si ma, ktorá funguje dodnes a pomáha čistiť slovenské mestá a obce. Na novú úroveň sme túto aktivitu posunuli cez behaviorálny projekt, ktorého cieľom je meniť správanie ľudí, nakopnúť ich k tomu, aby odpad neodhadzovali na zem, lebo len samotné vyčistenie miest nie je trvalým riešením tohto problému,“ vysvetlila Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK.

SkryťVypnúť reklamu

Na západe dominoval cigaretový odpad, východ ovládli iné plasty

Na západnom Slovensku vrátane Bratislavy sa v najväčšej miere nachádza cigaretový odpad (49 %), ktorý oproti minulému roku narástol o 12 %. Druhá priečka patrí iným plastom mimo nápojových PET fliaš (21 %), nasleduje papier (9 %), hygienické potreby (5 %) a iné odpady (4 %), kde boli zaradené napríklad textil, obuv, pneumatiky a podobne. Ostatné vyzbierané druhy odpadu majú 4 a menej percent.

V strede Slovenska skončili iné plasty a cigaretový odpad na rovnakej úrovni (31 %). Druhú priečku obsadilo iné sklo, ktorého sa práve v strede krajiny našlo najviac (10 %) a tesne za ním skončil iný odpad (9 %). Ostatné druhy mali 4 a menej percent. Zaujímavosťou je, že v tejto časti Slovenska sa našli aj 4 % PET fliaš, čo je nad priemerom a môže to byť výsledkom lenivosti ľudí odnášať si tieto obaly na nápoje z rekreačných oblastí. Na druhej strane sa tu nenašli nápojové kartóny ani bioodpad.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Viete čo je littering? Pripravili sme pre vás slovník o odpade Čítajte 

Na východe obsadili prvú priečku iné plasty (38 %) a hneď za nimi skončil cigaretový odpad (32 %). Tretí v poradí bol papier (9 %) a štvrté skončili nápojové plechovky (5 %), pričom tie sa v ostatných častiach vyskytovali na chvoste rebríčka s hodnotou okolo percenta. Ostatné druhy odpadu boli nájdené v zanedbateľnom množstve.

Ľudia sú ochotní odhodiť rôzne veci - od zapaľovača po topánku

Ako postupne ukazujú aj naše analýzy, zloženie voľne pohodeného odpadu prechádza časom istými zmenami. Kým v roku 2020 dominovali iné plasty, PET nápojové obaly a nápojové plechovky, spustením zálohovania druhé a tretie spomínané postupne vymizli a teraz sa tam nachádzajú len v minimálnej miere. Naopak, stále sa dá nájsť niekde v kríkoch pohodená pneumatika, vyhodená topánka či nejaký textil.

SkryťVypnúť reklamu

„Voľne pohodený odpad OZV ENVI - PAK analyzuje už od roku 2020, pričom sa zameriava na evidenciu počtu odhodených kusov. Zaujíma nás totiž správanie sa ľudí k odpadu a „ochota“ odhadzovať ho na zem namiesto toho, aby s ním naložili správne – vytriedili ho a vyhodili do koša. Výsledky analýz využívame pri organizovaní preventívnych aktivít a vzdelávacích kampaní,“ doplnila Katarína Kretter s tým, že pravidlom je, že ľudia skôr vypustia z ruky odpad tam, kde sa už nachádza iný, lebo veď jeden kus odpadu sa v kope iných stratí. Preto majú stále zmysel aj čistiace aktivity.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 698
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 478
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 913
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 714
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 551
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 229
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 141
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pri záhradkárčení vzniká množstvo odpadu, ktorý často končí v nesprávnom koši.


smeti.sme.sk

Správca zálohové systému pripomenul, že 18. marec je Svetovým dňom recyklácie.


SITA

Začiatok roka 2025 bol na Slovensku mimoriadne náročný, keďže počet prípadov chrípky a akútnych respiračných ochorení prudko vzrástol.


SITA

Jednorazové plasty patria medzi najčastejšie druhy plastového odpadu v oceánoch a predstavujú hrozbu pre morské živočíchy.


smeti.sme.sk
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 31 140
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 740
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 610
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 814
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 941
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 705
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 6 200
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 818
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťZatvoriť reklamu