Panvice, matrace, chemikálie či žiarovky nepatria ani do komunálneho odpadu, ani do triedeného zberu. Ak ich vyhodíte do bežného smetného koša, je veľká šanca, že skončia na skládke.
Len Bratislava, Košice a Prešov dokážu "vyrobiť" zo zmesového odpadu energiu. V ostatných mestách nevytriedený odpad končí na skládkach, čo sú podľa analýzy Inštitútu cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) dve tretiny komunálneho odpadu na Slovensku.
Skládky produkujú jednu pätinu z celosvetovej produkcie emisií metánu, ktoré spôsobujú klimatické zmeny. Okrem toho, do konca roka 2025 musí Slovensko nakladanie s odpadom nastaviť tak, aby miera triedenia dosiahla úroveň 65 percent. Keďže podľa odhadov sotva dosahujeme 40 percent, krajine ako členskému štátu EÚ hrozia sankcie. "Päťdesiat percent odpadov stále končí na skládkach odpadov bez predchádzajúcej úpravy a deväť percent odpadov je energeticky zhodnotených," uvádza analýza INCIEN.
Kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu sú dokonca presvedčení, že táto miera recyklácie je výrazne nadhodnotená a na skládkach skončí oveľa viac odpadu, ako sa oficiálne uvádza. "Štát dnes nedokáže odpovedať na otázku, do akej miery si Slovensko plní svoje záväzky, pretože pre zastaraný informačný systém neexistujú presné informácie o odpade," skonštatoval NKÚ. Potrebujeme teda viac triediť alebo produkovať menej odpadu.
Na zbernom dvore
Pripálenú panvicu, pokazenú nabíjačku, preležaný matrac či starý sprej z chemikálií ako sú farby a technické laky, by ste mali odovzdať v zbernom dvore. "Podľa druhu sú tieto predmety odovzdané recyklátorom, energeticky zhodnotené alebo ekologicky zneškodnené," vysvetľuje Linda Golejová z bratislavskej mestskej firmy Odvoz a likvidácia odpadu, ktorá prevádzkuje vlastný zberný dvor.

Ak ich vyhodíte do bežného odpadu, nikto ich už odtiaľ nevyseparuje. Spoločnosti na zber odpadu totiž zmesový odpad netriedia. V horšom prípade teda pôjdu na skládku, v lepšom do spaľovne. Pokiaľ by ste nabíjačku alebo panvicu vyhodili do koša na plasty, kde sa zvyčajne môžu vyhadzovať aj kovy, tiež to nie je dobrý nápad. "Vhodením týchto predmetov do žltých nádob sa znehodnocuje odpad, ktorý tam patrí. Obsah žltých nádob putuje na triediacu linku, tieto predmety sa vytriedia ako nevhodné," vysvetľuje Golejová.
Čo s nimi bude ďalej, závisí od konkrétnej odpadovej firmy. Ak teda chcete, aby skončili na tom správnom mieste, nájdite si ho sami.
Čo kam patrí
Ak neviete, kam vyhodiť akýkoľvek odpad, obráťte sa na miestnu radnicu. Obec totiž zodpovedá za nakladanie s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi, ktoré vznikli na jej území obce.
Väčšie obce majú zriadené zberné dvory. Najväčšie slovenské mestá ako Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Nitra, Prešov, Trenčín, Trnava a Žilina ich dokonca majú aj viac. Zvyčajne berú stavebný i zelený odpad, nadrozmerný odpad, kovový šrot, batérie, akumulátory, elektroniku, žiarivky či papier. Čo konkrétne, určí svojím nariadením obec.
Niektoré dvory berú aj nebezpečné odpady, niektoré nie. V každom prípade ich zber podľa zákona musí obec zabezpečiť, napríklad mobilným zberom. Zberné dvory by mali byť zárukou, že sa odpad podarí zlikvidovať v súlade so zákonom.
Zo starého nový
Staré elektrospotrebiče určite nevykladajte ku kontajnerom alebo pred dom, lebo neviete, kde skončia. Okrem toho za to môžete dostať aj pokutu – ak je tak nastavené nariadenie obce. Ak ich odovzdáte na tom správnom mieste, získajú sa z nich rôzne kovy, plasty i sklo, ktoré sa použijú na výrobu nových produktov.
Tým sa šetria prírodné zdroje, ale tiež chráni životné prostredie pred nebezpečnými látkami, ako sú freóny a ťažké kovy. Každý smartfón či počítač napríklad obsahuje vzácnu zlúčeninu kovov koltán, ktorý sa v Kongu či v Tanzánii ťaží v neľudských podmienkach. OSN už roky upozorňuje na to, že časť z ťažbárov tvoria aj otroci a deti.
Okrem zberných dvorov ich môžete "vrátiť" do predajne, odkiaľ si kupujete nový spotrebič. Táto povinnosť pre predajne a servisy platí už od novembra 2009. Menšiu elektroniku, teda aj žiarovky, obvykle berú aj bez toho, aby ste si museli niečo kúpiť. „Vo všetkých krajských mestách a v troch okresných mestách – Pezinok, Považská Bystrica a Partizánske – tiež funguje služba zberu elektroodpadu, ktorá vám ho zadarmo odvezie priamo z adresy bydliska,“ hovorí Jana Nahálková, PR manažérka združenia Envidom, združenia výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu. Odvoz sa dá objednať na Zberelektroodpadu.sk.
Ak kupujete nový matrac, skúste sa tiež opýtať v predajni, či starý náhodou nezoberú. Inak patrí na zberný dvor. Pokiaľ je čistý a v relatívne dobrom stave, skúste kontaktovať charitu. V prípade, že sa potrebujete zbaviť staršieho koberca, prikrývky alebo deky, kontaktujte najbližší útulok pre zvieratá.
Za olej body
Oplatí sa tiež vynášať olej. Ak ho vylejete do výlevky alebo do záchoda, môže vám zaniesť kanalizáciu, keďže tuky pri nižšej teplote tuhnú a jeho zápach tiež môže prilákať hlodavcov.
Použitý olej môžete zlievať do obyčajnej PET fľaše. Zákon hovorí, že ho treba odniesť na zberný dvor alebo miesto určené obcou. Niektoré obce, napríklad Ivanka pri Dunaji, majú samostatné zberné nádoby na olej. Mali by ho preberať aj spracovatelia odpadových olejov.
Môžete ho tiež odniesť na niektorú z 212 čerpacích staníc Slovnaftu. Jeho zákazníci za posledných desať rokov odovzdali spolu takmer 285 ton použitého oleja, za čo dostávajú body. Z neho vyrábajú biopalivovú zložku, ktorú Slovnaft primiešava do motorovej nafty. Z jedného litra oleja je možné vyrobiť 0,9 litra biopalivovej zložky.
Problematický odpad
Čo však s odpadom, ktorý neberie nikto? Ide napríklad o azbest, asfalt, použité tonery, tlakové nádoby, ortuťové teplomery a tlakomery, škvaru, pneumatiky.
Podľa zákona o odpadoch je možné pneumatiky odovzdať distribútorovi pneumatík. Použitý toner tiež nepatrí do zmesového odpadu. Ak ho vyhodíte do smetiaka, unikajúce látky môžu ohroziť pôdu, vodu a živočíchy. Skúste sa teda obrátiť na výrobcu, či ich neberie, existujú aj spoločnosti, ktoré ich vykupujú, alebo také, ktoré ich znovu plnia. Ak si však budete kupovať novú tlačiareň, hľadajte takú, ktorej toner je možné repasovať, teda nanovo naplniť.
Pri azbeste alebo v prípade asfaltu treba hľadať firmu, ktorá sa ich likvidáciou zaoberá. Ak teplomer nevezmú v zbernom dvore, tiež treba hľadať firmu zaoberajúcu sa likvidáciou nebezpečných látok. Aj tlakové nádoby patria medzi nebezpečný odpad. Lieky zase patria do lekárne, lebo ak ich vyhodíte do bežného odpadu, môžu zvyšky z nich skončiť v spodných vodách.
Prečo nedať staré zbytočnosti zberačovi?
Po mestách tiež zvyknú chodiť podomoví zberači odpadu, takzvaní "vetešníci". Ak im dáte starú chladničku, nerátajte s tým, že ju naozaj zrecyklujú.
"Podomoví zberači zvyčajne nie sú legálnou ani ekologickou možnosťou likvidácie elektroodpadu. Takto vyzbierané spotrebiče totiž často len rozoberú na hodnotné súčiastky a zvyšok rozobraného spotrebiča porozhadzujú po okolí. Vytvárajú sa tak čierne skládky a z amatérsky rozobratých spotrebičov môžu do okolia uniknúť látky škodlivé pre životné prostredie, napríklad chladivá z chladničiek," hovorí Jana Nahálková z Envidomu.
Napriek tomu sa takémuto podnikaniu stále "darí". V hlavnom meste dokonca riešili problém so zberačmi odpadov, ktorí zvykli postávať pred bránou zberného dvora a brať si odpad od zákazníkov.
Naopak, novým trendom, ktorý pomaly preniká do našich miest, sú komunitné kompostoviská, požičovne, opravovne, krajčírstva či miestne bazáre.
Máte otázku?
Nenašli ste informácie, ktoré ste hľadali? Napíšte nám, pokúsime sa získať odpoveď na vašu otázku. Poslať otázku