Vytriediť plasty či papier sa už pomaly stáva samozrejmosťou. Starý fén, holiaci strojček, varná kanvica či mobil však nezriedka putujú do komunálneho odpadu. Je to škoda, pretože aj z týchto spotrebičov sa ešte dajú získať cenné kovy napríklad na výrobu novej elektroniky. Vyhodené veci navyše len prispievajú k zvyšovaniu skládkového odpadu.
Povedomie verejnosti o nakladaní s elektroodpadom je podľa Inštitútu cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) stále nízke a ani zberné nádoby a zberné miesta nie sú také viditeľné a ľahko dostupné ako pri základných druhoch odpadu.
Zatiaľ čo televízor alebo chladničku do čiernej nádoby s komunálnym odpadom nezmestíte a pri kúpe novej vám predajca garantuje odber starého zariadenia v cene, malé spotrebiče a telefóny v týchto nádobách často skončia.

Končia v koši
"Nie sú tak viditeľné a rýchlo zmiznú medzi ostatnými odpadmi," dodáva Petra Csefalvayová z INCIEN. "Som si tiež takmer istá, že ak by každý z nás pozrel všetky zásuvky a skrinky v domácnosti, našiel by odložené elektrozariadenia. Pritom tento druh odpadu je veľmi významným zdrojom druhotných surovín, kovov, nekovov, drahých a vzácnych materiálov."
Verejnosť má niekoľko možností, kde elektroodpad odovzdať, v mnohých prípadoch aj bezplatne. V prvom rade môžu využiť spätný odber spotrebičov v predajniach alebo servisoch elektrospotrebičov. Týka sa to veľkých spotrebičov, ak kupujete nové elektrozariadenie rovnakej kategórie a funkcie, ale aj malého elektroodpadu. Ak je plocha predajne väčšia ako 400 štvorcových metrov, môžete tu odovzdať aj elektroodpad zo svetelných zdrojov.
Často sa dajú nájsť nádoby na malý elektroodpad a elektroodpad zo svetelných zdrojov aj na nejakom dostupnom mieste pre občana ako pošta, úrad či iný obchod. Sledujte tiež rôzne zberové akcie vo vašom meste či obci. A nakoniec môžete spotrebiče odovzdať na zbernom dvore v obci či meste, kde platíte poplatok za komunálne odpady.
Skúste opraviť
Informácie o zberných miestach na odovzdanie elektroodpadu vo vašom meste či v obci nájdete aj na stránkach organizácií zodpovednosti výrobcov pre elektroodpad ako napríklad Asekol, Envidom, SEWA a iné.
"Odporúčame však skúsiť predísť vzniku elektroodpadu," hovorí Csefalvayová. Skúste napríklad stránky typu ifixit, ktorá funguje ako bezplatný sprievodca opravou. Obsahuje takmer 50 000 manuálov na opravu elektrozariadení. Nájdete tam napríklad aj návod na to, ako si vymeniť rozbitý displej na telefóne.
"Môžete si vaše pokazené zariadenie nechať opraviť u odborníka, prípadne sa zúčastniť tzv. repair café, čiže tzv. verejných opravovní," dodáva.

Darujte
Ak je spotrebič či zariadenie stále funkčné, ale potrebujete nové a výkonnejšie, napríklad pre svoju menšiu firmu, posuňte zariadenie tomu, kto ho ešte využije.
"Naša spoločnosť produkuje len minimálne množstvo elektrického a elektronického odpadu. Určitý objem, ktorý napriek tomu vznikne, riešime individuálne," hovorí Barbora Mišíková z public relations agentúry Kharisma. "Ak ide o zariadenie, ktoré sa dá ešte zužitkovať a je oň záujem, volíme cestu odpredania či darovania v rámci spoločnosti pre zamestnancov alebo venovaním konkrétnemu občianskemu združeniu alebo škole."
V rámci Európskej únie, tvoria najväčšiu kategóriu elektrozariadení veľké domáce spotrebiče, uvádza INCIEN. Z celkového objemu elektrozariadení uvedených na trh na Slovensku ich podiel dosiahol v roku 2016 približne 50 percent.
Druhou najväčšou kategóriou elektrozariadení sú IT a telekomunikačné zariadenia, ktorých podiel sa v roku 2016 pohyboval na úrovni 11,4 percenta v priemere. V štatistike potom nasledujú malé domáce spotrebiče (9,7 percenta), spotrebná elektronika a solárne panely (8,8 percenta).
Čo sa deje so starým mobilom
Ak malé spotrebiče nevyhodíte do komunálneho odpadu, ale odnesiete ich na miesto určené pre elektroodpad, môžu byť stále užitočné. Ako sa napríklad ďalej spracuje starý telefón, opísala Zuzana Lampartová, špecialista korporátnej komunikácie z Orange Slovensko:
"Telefóny sa odovzdávajú do špeciálnych boxov a už sa s nimi nemanipuluje. Často sú to veľmi archívne kúsky, ku ktorým už ani neexistuje nabíjačka. Po odovzdaní telefónu ide zariadenie priamo k spracovateľovi, kde prebehne demontáž, drvenie, separácia a oddelia sa od seba drobné kusy plastu a kovy. Práve kovy musia prejsť ešte hutníckou či chemickou separáciou, kde sa jednotlivé prvky separujú. Potom sú už vo forme druhotnej suroviny, keď je ich možné spracovávať a odovzdávať ďalej. Odberateľmi sú znovu výrobcovia elektroniky, ale aj iné odvetvia."