Článok sme aktualizovali o usmernenie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky o nakladaní s komunálnym odpadom.
Aktuálna pandémia koronavírusu postupne zasahuje do všetkých oblastí života, služieb a priemyslu, výnimkou nie sú ani zberové spoločnosti a spracovatelia odpadu.
Do poradne webu smeti.sme.sk nám prišlo niekoľko otázok, ktoré sa týkajú dôsledkov šírenia vírusu, a jeho vplyvu na triedenie a zber odpadu.
Kam vyhodiť rúška a respirátory
Zákon o odpadoch so situáciou, akou je pandémia chrípky, nepočíta, preto sme s otázkou, ako správne doma zlikvidovať použité rúška a respirátory, oslovili ministerstvo životného prostredia.
"Problematikou sa ministerstvo životného prostredia intenzívne zaoberá. Rezort oslovil aj Úrad verejného zdravotníctva so žiadosťou o stanovisko. Pre túto chvíľu platí, že použité rúška či respirátory v žiadnom prípade nepatria do triedeného odpadu," uviedol hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.
Do triedeného odpadu nevyhadzujte ani papierové vreckovky, tie do modrých kontajnerov nepatria ani v bežnej situácii.
Stanovisko Úradu verejného zdravotníctva
ÚVZSR vydal v piatok 20. marca 2020 oficiálne stanovisko k žiadosti o usmernenie pre samosprávy pri nakladaní s komunálnym odpadom.
Podľa usmernenia pri používaní ochranných pracovných prostriedkov pracovníkov (rúška a rukavice) nie je predpoklad rizika prenosu nákazy pri nakladaní s komunálnym odpadom.
ÚVZSR odporúča likvidovať použité rúška a vreckovky z domácností ako bežný komunálny odpad a samosprávam odporúča upozorniť verejnosť, aby tento druh odpadu nevhadzovala do nádob určených na triedený odpad.
Sťažnosti na zrušenie odvozu odpadu počas šírenia koronavírusu
Na Ministerstvo životného prostredia sme adresovali aj otázku, ako majú občania postupovať v prípade, že zberová spoločnosť počas pandémie zruší odvoz odpadu. Na podobný prípad nás upozornil čitateľ z východného Slovenska.
Tomáš Ferenčák radí, aby občania v takýchto prípadoch postupovali ako za bežných okolností, a podali podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. "Obmedzenia činností v súvislosti so šírením koronavírusu sa netýkajú odvozu odpadu, nakoľko pri odvoze odpadu nedochádza k vysokej koncentrácii ľudí na jednom mieste," uviedol v stanovisku hovorca ministerstva.

Bratislava vydala odporúčanie pre narábanie s odpadom z domácností v povinnej karanténe
Bratislava ešte pred zverejnením stanoviska ÚVZSR vydala odporúčanie ako postupovať pri nakladaní s komunálnymi odpadmi u osôb, ktoré sú v domácej povinnej karanténe, v súvislosti so šíriacim sa novým koronavírusom a ochorením COVID-19.
Mesto v ňom žiadalo občanov, ktorí sú v karanténe, prípadne majú podozrenie z nákazy, aby:
- odpad, ktorý vzniká v ich domácnosti, vkladali do plastového vreca na odpadky a po naplnení ho riadne zviazali,
- po naplnení vrece s odpadom vložili do druhého vreca a takto uložený odpad držali doma, kým nie sú známe výsledky testov alebo kým nebude odpad takto uložený najmenej 72 hodín,
- až po uplynutí 72 hodín alebo po oznámení negatívnych výsledkov testov umiestnili odpad do zberných nádob.
Takýmto nakladaním s potenciálne infekčným odpadom sa zníži šanca, aby do kontaktu s ním prišli ďalšie osoby, vrátane zamestnancov spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu, a. s., ktorí zabezpečujú jeho zvoz.
Čím menej odpadu, tým lepšie
Vírus sa nevyhýba ani pracovníkom zberových spoločností, ktoré zabezpečujú odvoz odpadu, buďte preto ohľaduplní a dbajte viac ako inokedy na množstvo produkovaného odpadu a jeho správne triedenie.
- Nakupujte len nevyhnutné veci, aby ste eliminovali množstvo vyprodukovaného odpadu, a neplytvajte potravinami, znížite tak množstvo odpadu.
- Dbajte na to, aby ste do triedeného odpadu vyhadzovali riadne stlačené fľaše, krabice a iné obaly, čím sa naplno využije kapacita kontajnerov.
- Neukladajte odpad vedľa kontajnerov. Pracovníci zberových služieb nie sú voči vírusu imúnni, nezvyšujte riziko ich nakazenia tým, že ich budete vystavovať manipulácii s odpadom mimo smetných košov.
- Ak máte doma odpad, ktorý je potrebné odovzdať na zbernom dvore, a neohrozuje vás v domácom prostredí, vydržte to a odložte návštevu zberného dvora na neskôr.
Desať návodov ako si doma vyrobiť ochranné rúško na tvár
Máte otázku?
V sekcii Poradňa na smeti.sme.sk nájdete odpovede na mnohé otázky o odpade. Ak ste nenašli informácie, ktoré ste hľadali, napíšte nám, pokúsime sa nájsť odpoveď. Poslať otázku