Medzi časté otázky v poradni webu smeti.sme.sk patria tie o drogérii, kozmetických výrobkoch a hygienických potrebách.
Najčastejšie sa pýtate či je v poriadku vyliať do záchoda staré telové mlieko, kondicionér, prečo plienka nepatrí do plastu.
Kam vyhodiť kozmetiku
Ak ide o malé množstvo šampónu, krému, kondicionéru a podobne, vytlačte obsah do vrecúška a vyhoďte ho do zmesového odpadu. Obal potom vytrieďte podľa materiálu.
Ak by ste mali doma veľa drogérie alebo kozmetiky po záruke, tak obsah zlejte do jedného obalu alebo fľaše a odovzdajte na zbernom dvore, alebo v rámci zberu nebezpečného odpadu v obci.
Zlievať do jednej nádoby odporúčame naozaj len kozmetické prípravky. Čistiace prostriedky nezlievajte do jednej nádoby. Mnohé z nich sú samostatne úplne bezpečné, no pri vzájomnom kontakte môžu látky zreagovať a vytvoriť nebezpečnú zmes.
Nespotrebované čistiace prostriedky, je lepšie odniesť v pôvodnom balení na zberný dvor, alebo odovzdať v rámci zberu nebezpečného odpadu v obci.
Ako zabrániť plytvaniu v kúpeľni
- Kupujte len to, čo potrebujete.
- Nakupujte len množstvá, ktoré určite miniete.
- Pri upratovaní kúpeľne skontrolujte dátum spotreby výrobkov. Staršie produkty vyložte na miesto, kde ich budete mať na očiach, zvýšite tak šancu, že ich miniete.
- Ak sa niektoré kozmetické výrobky blížia k exspirácii a ešte ste ich ani len neotvorili, môžete ich podarovať susedom, kolegom alebo niekomu, o kom viete, že ich potrebuje. Môžete využiť aj skupiny na Facebooku (napríklad skupiny Nevyhadzujte, darujte), v ktorých členovia ponúkajú skutočne čokoľvek a väčšinou s úspechom.
Farba na vlasy je nebezpečný odpad
Nespotrebovaná farba na vlasy nepatrí do kontajnera na zmesový odpad.
Papierovú škatuľku a príbalový leták s návodom vyhoďte do modrého kontajnera, rukavice môžete použiť v prípade potreby v domácnosti pri upratovaní, po použití ich vyhoďte do zbernej nádoby na plasty.
Tuby s farbou a vyvíjacou emulziou zlikvidujte ako nebezpečný odpad, odovzdajte ich na zbernom dvore, alebo v rámci zberu nebezpečného odpadu v obci.
Plienky, vreckovky, tampóny, vložky
Hygienické potreby patria do zmesového odpadu kvôli znečisteniu.
V prípade plienok sa objavujú otázky, či treba plienku vyprázdniť, alebo nie.
Ak plienku vyhodíte s obsahom, zvýšite hmotnosť zmesového odpadu. Ak obsah plienky spláchnete, miniete pitnú vodu. Vybrať si medzi týmito možnosťami nie je jednoduché, zároveň to ani nie je najväčší problém jednorazových plienok.
Ten spočíva v tom, že jednorazové plienky obsahujú absorpčné jadro, vďaka ktorému sa dieťa necíti mokré, takáto plienka je potom oveľa ťažšia ako bežná plienka a v neposlednom rade týmto plienkam rozhodne neslúži ku cti ani fakt, že sa rozkladajú aj 250 rokov.
Najekologickejšie je naučiť dieťa chodiť na nočník čo najskôr a ak je čo len trochu možné, použiť inú než jednorazovú plienku s absorpčným jadrom, ktorá menej zaťaží životné prostredie.
Záleží nám na tom, aby sme triedili viac a správne. Partnerom webu smeti.sme.sk je ENVI - PAK.
Máte otázku?
V sekcii Poradňa na smeti.sme.sk nájdete odpovede na mnohé otázky o odpade. Ak ste nenašli informácie, ktoré ste hľadali, napíšte nám, pokúsime sa nájsť odpoveď. Poslať otázku