
PET (PET 01) Polyetyléntereftalát je zrejme najznámejší plast, ktorý sa najčastejšie vyskytuje vo forme plastových PET fliaš, slúži ako obal na saponáty či lieky.
Na obaloch a výrobkoch sa stretávame so značením PET, PTE, PETE, PETP resp. PET-P, PETG. PET-G je upravená verzia PET. "G" v tomto prípade označuje "modifikovaný glykol". Ten sa pridáva k PET a vylepšuje niektoré vlastnosti materiálu. Vlákna sú jasnejšie, menej krehké. PETG sa využíva pri 3D tlači.
Tento druh plastu je stopercetne recyklovateľný. Vytriedené PET fľaše a obaly sa zomelú na vločky, ktoré sa potom operú, aby sa z nich odstránili zvyšky papiera a lepidla. Z takto upravených vločiek sa opäť vyrábajú PET fľaše, obaly, ale aj syntetické vlákna a textílie. Z tridsiatich PET fliaš sa dá vyrobiť, napríklad, jedna fleecová bunda.
Problémom plastov, vrátane PET je, že sa veľmi dlho rozkladajú. Niektoré sa dokonca nerozkladajú. Odhaduje sa, že PET sa rozkladá viac ako 1000 rokov. Je to obrovská záťaž pre životné prostredie. Množstvo plastového odpadu končí v riekach a moriach, kde ohrozuje živočíchy. Okrem zvierat však plasty ohrozujú aj ľudí. Podľa prieskumu zje človek priemerne päť gramov mikroplastov týždenne.
Ako triediť PET fľaše a obaly
- Pred vyhodením obal zošliapnite. Nestlačený odpad v zberných nádobách zaberá veľa miesta, to zvyšuje frekvenciu vývozov kontajnerov a náklady na prepravu vzduchu.
- Nevyhadzujte obaly so zvyškami potravín.
- Obaly nemusíte umývať, ale vylejte z nich zvyšky obsahu.
Kam vyhodiť PET fľaše a obaly
- PET obaly a výrobky patria do žltej zbernej nádoby na plasty.
- Od roku 2022 sa budú PET fľaše na Slovensku zálohovať.
Máte otázku?
Nenašli ste informácie, ktoré ste hľadali? Napíšte nám, pokúsime sa získať odpoveď na vašu otázku. Poslať otázku