SME
Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Odborníčka na triedenie odpadu: Jednorazová slamka je nedôstojné využitie plastu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

tento stav Vám asi vyhovuje

Váš názor v texte: "Dôležité je hľadať efektívny spôsob. Peniaze na zber, prevoz a recykláciu triedeného odpadu nie sú imaginárne peniaze. Sú to reálne peniaze, ktoré platíme my všetci kúpou výrobkov. Ak by sa neefektívne zvyšovali náklady na triedený odpad, odrazí sa to v cenách tovarov. V prípade úplnej krajnosti - „kontajner do každej rodiny“ by ceny narástli naozaj neúmerne."

podľa Vášho vysloveného názoru Vám súčasný stav asi vyhovuje. No nevyhovuje v globále, pretože kontajnery sú naozaj vyvážané málo a je ich málo a sú preplnené. Neriešte prosím otázku peňazí. Tá je druhoradá. Vy máte zabezpečovať zber po obciach a myli by ste tlačiť na to, aby sa ho zbieralo čo najviac? Mne je fuk, že Vašim zakladateľom stúpnu náklady. v prepočte na jednotku sú zanedbateľné A ako, no tak že to nepostavíte na myšlienke že budem vtĺkať ľuďom do hlavy že triediť nevedia a ideme ich to učiť (to počúvame už asi 20 rokov), ale že sa prispôsobíte nedokonalosti ľudí a vytvoríte im taký komfort, že nebudú mať žiadne prekážky aby to pochopili.
A nakoniec si treba porovnať poplatky do OZV v zahraničí, a či tie potraviny, či tovary v obaloch sú tam o toľko neúmerné ako píšete, že by mohlo nastať u nás.


Čítajte viac: https://smeti.sme.sk/c/2226873...
 

v irl mame 3 smetne

nadoby, kompost, recyklacia, zmiesany odpad.
Vlastne povinne, lebo okresny urad ohanajus sa legislativou EU a pokutou €70 vyzaduje doklad ze mame zberne nadoby.
mesacne platime €26 pausal. Bola snaha zaviest platbu podla hmotnosti odpadu ( to vidim po prihlaseni sa na svoj ucet vo firme co vyvaza smeti) ale domorode obyvatelstvo to odmietlo.
Sklo sa nezalohuje ale su zberne nadoby na sklo pre obchodoch.
 
Hodnoť

ha,ha,ha

Komunistom vyhovuje blbý národ. A ten nenaučíte základnejšie potreby,nie to triedenie odpadu.
 
Hodnoť

v tiiedených kontajneroch

je zmesový odpad.!
PREČO?
lebo ľudia sú leniví a vyhodia to tam, kde je to najbližšie!!!
Takže kontajnery na triedený odpad dať "trocha" ďalej , vyššie, aby tí lenivci, mali bližšie k obyčajným kontajnerom a hádzali tam, lebo aj tek netriedia.
Tí čo triedia a vedome to chcú robiť, spravia aj "pár" krokov navyše alebo sa natiahmu do vyššie položeného kontajnera dajú tam triedený odpad. Možno budú ľudia frflať, možno bude triedeného odpadu menej,ale triedený odpad bude triedený a nebude znečistený zmesovým odpadom!!!
 
Hodnoť

 

Teraz sa pýtam celkom vážne:
Ako môže byť uhlíkovo neutrálny človek, ktorý býva v byte, potraviny nakupuje v supermarkete, nosí oblečenie vyrobené v továrňach a do práce chodí autom alebo autobusom?

Dnes takmer pri každej našej činnosti produkujeme nejakým spôsobom CO2, spaľujeme ropu a tvoríme odpad: výroba a preprava potravín, výroba a preprava akýchkoľvek obalov (aj biologicky rozložiteľných), výroba a prevádzka automobilov a autobusov (akýchkoľvek), výroba a preprava oblečenia z druhého konca sveta, kúrenie zemným plynom.
 

 

Tým, že sa z jeho daní budu robiť nejaké protiopatrenia, ktoré vyvážia to mnoźstvo SO2, čo vyprodukuje. A asi tiež vidíš rozdiel medzi tým, keď niekto ide do práce sám autom a keď cestuje MHD spolu s ďalšími desiatkami ľudí.
Napr. stačí (áno dosť zjednodušujem), ak na Slovensku zastavíme výrobu el. energie v Novákoch a Vojanoch a už budeš mať všetku energiu vyrobenú uhlíkovo neutrálne, čiže spotrebou elektriny nebudeš produkovať žiadne emisie.
 
Hodnoť

Škoda

takej peknej ženy pre odpad.
 
Hodnoť

Umývať triedený odpad je zbytočné ...

Dozvedel som sa novinku, že "Umývať triedený odpad je zbytočné plytvanie".
Doteraz, keď som dojedol napríklad jogurt, tak som kelímok opláchol a dal do koša pre plast, ktorý asi raz týždenne po naplnení, vynášam do žltého kontajnera.
Takže sa prispôsobím ...
 

Táto pasáž ma tiež zaujala,

no neviem, ako to mám chápať. Na jednu stranu tam nemajú byť zvyšky jedla, ale na druhú stranu ich nemusíme oplachovať. Nevylučuje sa to? A čo zamastené plasty či konzervy od údenín, rýb, chipsov ap.
 

A ešte jedna vec.

U nás v obci odmietajú odnášať iný plastový odpad ako PET fľaše alebo tetrapaky. Vraj to nevedia spracovať. Starosta na to bol upozornený, ale nekoná. Kam sa potom obrátiť?

Prečo tu vôbec máme firmy, ktoré nevedia poriadne spracovať daný odpad? Neberú na to snáď aj dotácie z EU?
 

Aj dotácie aj platby od vyrobcov

To je presne o tom ze ta firma, z ktorej je pani Kretter z toho článku, zbiera peniaze od výrobcov a majú z nich platiť triedený zber v obciach. Ale čo sa týka plastov oni nezbueraju peniaze len za PET fľaše ale aj obaly z inych plastov. Teda financovať by to jednoznačne mali.
 

Toto nie je v poriadku.

Je potrebné si nájsť a preštudovať si všeobecne záväzné nariadenie obce (VZN).
Pokiaľ tam nie je obmedzenie a sú tam uvedené len plasty, tak je vhodné sťažovať sa v obci a zároveň sa obrátiť aj na organizáciu zodpovednosti výrobcov, ktorá má s danou obcou zmluvu.
Ak je priamo vo VZN obce uvedené, že sa zbiera napríklad len PET, tak je to protiprávne. Podľa zákona je obec povinná zabezpečiť triedený zber všetkých plastov a ak zberová spoločnosť nie je schopná zabezpečiť servis v súlade so zákonom, mala by obec spolu s OZV zmeniť dodávateľa tejto služby.

Obec týmto ubližuje najmä sebe – vďaka tomuto obmedzovaniu triedených druhov plastov nielen škodí životnému prostrediu a na skládke končia i suroviny, ktoré by mohli byť ešte spracované, ale od miery triedenia sa odvíja i poplatok za tonu uloženého odpadu na skládku – stúpa tzv. skládkovné, ktoré hradí obec z komunálneho poplatku za odpad, ktorý platia občania. Čiže čím viac percent odpadu obec vytriedi, tým je lacnejšia každá tona odpadu, ktorá je uložená na skládku.
 

Ďakujem pekne za odpovede.

Preštudoval som si VZN a o žiadnom obmedzení sa tam nepíše. Daná firma má síce v popise aj recykláciu, no počul som, že daný odpad len zváža a odkupuje ho zase iná firma, ktorá ho recykluje. Tá si zjavne určuje, ktorý odpad sa jej oplatí odoberať a recyklovať, a ktorý už nie.

Boh vie, ako to celé v skutočnosti je a koľko triedeného odpadu naozaj zrecyklujú v tomto Bananistane. Akonáhle je tento systém napojený na fondy a výrobcov, tak sa ňom pravdepodobne budú nabalovať miestne biele kone od našich zemepánov.

Nerobím si ilúzie, že tu mimo bežného občana niekoho zaujíma životné prostriedie, aspoň pokým z toho nemá zisk alebo iný osoh.

Aspoň viem, že nemám ten triedený odpad vymývať. Ešte raz ďakujem a prajem pekný ďeň.
 

Záleží od toho, koľko je tých zvyškov

Ak jete napr. jogurt tak, že ho takmer dosucha vyjete lyžičkou, je to v poriadku, obal môže ísť do koša na plast. Keď však jogurt je napríklad menšie dieťa, resp. ak v polovici prestane chutiť a zostali by tam zvyšky potravín, tak to do triedeného odpadu nepatrí a treba zvyšky odstrániť.
 

 

na kelimky mam psa.
 

 

chutia mu tie plasty?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME