S príchodom jari začala aj záhradkárska sezóna. Mnohí z nás sa púšťajú do sadenia kvetov, byliniek či skoršej zeleniny. Práca v záhrade je tak nielen bežnou súčasťou jarných dní, ale aj spôsobom, ako si oddýchnuť a zároveň urobiť niečo užitočné. So záhradkárčením však pribúda aj množstvo obalov, ktoré často končia v nesprávnom koši. ENVI - PAK preto pripomína, že aj pri práci v záhrade má triedenie svoj význam.
Záhrada je miestom, kde na jar zvykneme tráviť veľa času. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že aj pri tejto príjemnej aktivite vzniká množstvo odpadu. „Záhradkárčenie patrí medzi obľúbené aktivity mnohých ľudí. Okrem radosti z vlastnej úrody by sme však nemali zabúdať ani na environmentálny rozmer – teda na to, čo po nás v záhrade zostane. A to platí aj pre obaly, ktoré pri záhradných prácach používame. Tie treba vytriediť do správneho koša,“ hovorí Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK.
Jarný rituál
Práca v záhrade nie je len o úrode – pre mnohých je to spôsob, ako si vyvetrať hlavu, tráviť čas na čerstvom vzduchu a venovať sa aktivite, ktorá má zmysel. Na jar sa začínajú sadiť hlavne reďkovky, šalát či hrášok, ale aj viaceré bylinky, ako je pažítka, mäta, tymian či bazalka. Z kvetov, ktoré zvládnu aj chladnejšie noci, sú obľúbené najmä sirôtky či nechtíky, a od polovice apríla sú vhodné aj lobelky, verbeny a begónie.
„Záhradkárčenie je veľmi príjemný spôsob, ako tráviť čas zmysluplne a zároveň sa aspoň čiastočne priblížiť k prírode. Je jedno, či máte veľkú záhradu, alebo len pár kvetináčov na balkóne – vždy sa dá niečo zasadiť,“ vysvetľuje Jiří Falcman, zástupca spoločnosti NOHEL GARDEN a dodáva: „Ľudia majú radosť, keď si niečo vypestujú sami. Často chodia k našim obchodným partnerom aj po rady, čo sadiť, ako sa o rastliny správne starať, a neskôr sa pochvália, ako im to rastie. Je pekné vidieť, že ich to baví a že sa k tomu vracajú každý rok.“
Obaly patria do triedeného zberu
Záhradkárčenie so sebou prináša aj množstvo obalového odpadu – plastové fľaše od hnojív a postrekov, papierové vrecká od semien, plastové kvetináče či obaly od substrátov. Tieto obaly je potrebné správne vytriediť podľa toho, z akého materiálu sa skladajú.
„Ak tieto obaly správne vytriedime, výrazne tak znižujeme množstvo odpadu, ktoré by inak skončilo na skládke. A čím zodpovednejšie a detailnejšie je triedenie, tým väčšia je šanca, že sa tieto obaly následne aj správne zrecyklujú,“ upozorňuje Katarína Kretter z ENVI - PAK. Obaly pred vyhodením netreba umývať, stačí, ak v nich nezostanú hrubé zvyšky produktov.
Niekedy stačí len dobrý substrát a nápadité využitie priestoru
Ľudí pri jarnom sadení zaujímajú aj rôzne tipy, ako úspešne vypestovať rôzne druhy zeleniny a kvetov. „Zákazníkov zaujíma aj to, aký substrát použiť na konkrétny druh rastlín, alebo ako si poradiť s výsadbou v črepníkoch. My odporúčame používať ľahší a priepustný substrát pre bylinky a výživnejší pre zeleninu. Na malé priestory sa výborne hodia hrantíky, vyvýšené záhony alebo závesné kvetináče. Medzi našimi zákazníkmi sú obľúbené praktické výsevné pásiky, ktoré pomáhajú dodržať rozostupy medzi rastlinami a šetria čas pri sadení," radí Jiří Falcman zo spoločnosti NOHEL GARDEN, jeden z najväčších dodávateľov záhradkárskych potrieb na Slovensku.
Druhý život v záhradách
Záhrada ponúka aj ideálny priestor na to, aby sme dali nový význam veciam, ktoré by inak skončili ako odpad. S trochou kreativity sa aj staré plastové nádoby, vedrá či debničky môžu premeniť na užitočných pomocníkov. Okrem toho, že tým znižujeme množstvo odpadu, často ušetríme aj peniaze a dodáme záhrade osobitý štýl.
- Staré plastové kvetináče – môžu slúžiť opakovane na nové sadenie, alebo aj ako nádoby na odkladanie drobností.
- PET fľaše – dá sa z nich vyrobiť mini fóliovník, zavlažovací systém alebo poslúžia aj ako ochrana pre mladé rastlinky.
- Drevené debničky alebo palety – sú ideálne na vyvýšené záhony či vertikálnu záhradku.
- Staré hrnčeky, hrnce, vedrá či pneumatiky – sú netradičné, no funkčné alternatívy k črepníkom.
- Textil (staré uteráky, tričká) – môže slúžiť ako ochrana mladých rastliniek pri poklese teplôt alebo ako výstelka do kvetináčov.
- Obaly od vajíčok (papierové) – sú ideálne na predpestovanie sadeníc.
- Nadbytočné obkladačky alebo tehly – dajú sa využiť na označenie záhonov alebo spevnenie chodníkov.
Pozrite si aj:
Kvetináče a črepníky: Ako ich vyrobiť, vylepšiť alebo zachrániť?
Kvetináče a dekorácie z hypertufy