Začiatok roka 2025 bol na Slovensku mimoriadne náročný, keďže počet prípadov chrípky a akútnych respiračných ochorení prudko vzrástol. Mnohé školy a škôlky boli dočasne zatvorené, no aktuálne sa situácia stabilizuje a počty chorých klesajú.
Chrípka alebo prechladnutie postihne v priebehu roka väčšinu z nás, pričom dospelí prekonajú prechladnutie v priemere 2 až 5-krát ročne, deti dokonca 6 až 10-krát. S nárastom ochorení sa zvyšuje aj spotreba liekov a výživových doplnkov, čo vedie k zvýšenej produkcii odpadu z obalov.
Viac odpadu z liekov
Organizácia OZV ENVI – PAK zabezpečujúca triedenie obalov, upozornila, že ochorenia zároveň znamenajú zvýšenú spotrebu rôznych liekov, výživových doplnkov a prípravkov na zmiernenie príznakov. Podľa nej je preto nutné dbať na dôležitosť správneho triedenia aj týchto obalov, aby sa minimalizoval negatívny dopad na životné prostredie.
„Papierové krabičky a príbalové letáky patria do papiera, plastové fľaštičky od sirupov do plastov a sklenené obaly do skla. Tieto základné obaly vie už dnes triediť, hádam, každý. Potrápiť nás však vedia blistre, ktoré sa skladajú z plastu a hliníkovej fólie. Tieto materiály sa nedajú od seba oddeliť a samostatne vytriediť, a preto ich väčšina ľudí nesprávne vyhadzuje do kontajnera na zmesový odpad. Pozor, blistre treba triediť podľa najviac zastúpeného materiálu v obale, a preto patria väčšinou do nádoby na plasty,“ vysvetlila Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK.
Dodala, že v obaloch by pred vyhodením nemali ostávať zvyšky tabletiek alebo sirupov. Taktiež odporúča plastové a papierové obaly pred vyhodením stlačiť alebo zošliapnuť, aby sa šetrilo miesto v kontajneroch
Lieky nepatria do koša ani do záchoda
Podľa Ketter si mnohí ľudia tiež neuvedomujú, že nespotrebované alebo expirované lieky môžu pri nesprávnej likvidácii predstavovať environmentálne riziko. Pri častých ochoreniach sa v domácnostiach nahromadia aj lieky, ktoré sa nespotrebujú a vyprší im expiračná doba.
„Takéto lieky nikdy nevyhadzujte do bežného odpadu ani nesplachujte do záchoda! Nespotrebované alebo expirované lieky odovzdajte vo vnútornom obale v najbližšej lekárni, kde sa zabezpečí ich bezpečná likvidácia,“ zdôraznila Katarína Ketter. Naopak, výživové doplnky a vitamíny do lekární nepatria a môžu byť likvidované.
Riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK konštatovala, že po chrípkovej sezóne sa síce vraciame do bežnej rutiny, no naše odpadkové koše často pripomínajú malú lekáreň. „Správne triedenie obalov a bezpečná likvidácia odpadu, ktorý vznikne po chrípkovej sezóne, sú drobné kroky, ktoré majú veľký význam. A to nielen pre životné prostredie, ale aj pre naše zdravie,“ uzavrela Kretter.