Slováci si dlhodobo každý rok z lekárne odnášajú približne 161 miliónov balení liekov. V prepočte na obyvateľa si vlani podľa Evy Sadovskej, analytičky vo firme WOOD & Company, vybrali približne 30 balení liekov v hodnote vyššej ako 400 eur.
Stovky ton však končia ako liekový odpad, nespotrebované alebo exspirované.
"Medzi najčastejšie dôvody plytvania liekmi patria podľa štúdie OECD zmena či nedodržiavanie stanovenej liečby, rýchlejšie ako predpokladané zotavenie z ochorenia, ale aj preventívne zásobovanie domácností voľnopredajnými liekmi, ktorých exspirácia vyprší pred ich úplným spotrebovaním," hovorí Sadovská.
Čo robiť, aby bolo odpadu čo najmenej? "V prvom rade treba pri nákupe liekov dôkladne zvážiť, koľko balení pacient skutočne potrebuje a nenakupovať lieky v neprimeranom množstve do zásoby," radí Jana Matiašová, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.
V článku sa dočítate:
- Ako by ste mali správne lieky skladovať?
- Či môžete jesť aj exspirované lieky?
- Ktoré lieky ľudia najviac kupujú?
- Čo môžete odovzdať v lekárni?
Pozor na skladovanie
Aby lieky zbytočne nestratili účinok, je potrebné správne ich skladovať. Vo všeobecnosti platí, že by mali byť odložené na suchom a tmavom mieste pri teplotách do 25 °C.
"Poznáme však veľa výnimiek – lieky, ktoré potrebujú nízku regulovanú teplotu a musia sa skladovať v chladničke. Ide napríklad o inzulín, rôzne kvapky do nosa, očí alebo uší, sirupy, roztoky, masti, čapíky či emulzie a aerosóly," pripomenula Matiašová.

Úrad každoročne na sociálnych sieťach upozorňuje na správne skladovanie liekov najmä počas horúceho leta. Netreba ich zabúdať na priamom slnku, napríklad položené na stole alebo na kuchynskej linke, prípadne v aute.
"Okrem vysokej teploty lieky znehodnocuje aj zvýšená vlhkosť," dodáva hovorkyňa štátneho úradu.