Už túto sobotu 15. júna sa na Orave uskutoční tretí ročník jedinečného cyklistického podujatia Faster Than a Train, na ktorom si verejnosť, ale aj známi cyklisti a cyklistky zmerajú sily s regionálnym vlakom Oravka.
Popasovať sa rozhodli aj s ekologickým správaním a všetok odpad, ktorý počas jazdy vyprodukujú, si odvezú a vytriedia ho na námestí v Trstenej, kde spoločnosť OZV ENVI - PAK zriadi zberné miesto. Organizátori podujatia chcú aj takýmto spôsobom upriamiť pozornosť na ochranu prírodných krás tohto regiónu a k poctivému triedeniu odpadu inšpirovať aj ostatných.
O preteky s Oravkou
V súboji proti legendárnemu vlaku Oravka tento rok nastúpia štyri pelotóny cyklistov, ktorí budú štartovať z vlakovej stanice v Kraľovanoch. Trasa dlhá 57,85 km vedie krásnou oravskou prírodou s prevýšením 400 metrov a obsahuje náročné stúpania až do 9,6 %. Cieľom je prísť na vlakovú stanicu v Trstenej skôr ako Oravka, pričom pretekári spolupracujú v pelotóne a nepokúšajú sa súperiť medzi sebou.
Tento rok počas Faster Than a Train odštartujú tri verejné pelotóny a jeden pelotón, ktorý tvoria pozvané osobnosti. Chýbať medzi nimi nebude ani podnikateľ Šimon Šicko, rastúca hokejová hviezda z Trstenej Juraj Pekarčík, prvý slovenský Ironman Michal Holub, vodnoslalomár Alexander Slafkovský, bývalý hokejový brankár Ján Laco a triatlonista Richard Varga.
Už tradične na štart príde výtvarník Erik Šille, vedkyňa Dominika Fričová alebo producent Michal YAKSHA Novotný. Pelotón osobností vyštartuje z Kraľovian ako posledný.
„Cieľom podujatia Faster Than a Train je ukázať, že bicykel spája ľudí z rôznych odvetví. Nezáleží na tom, či ste športovec, herec alebo umelec. Na bajku sme si všetci rovní a kamaráti. No a, samozrejme, popritom si všetci účastníci vychutnajú krásy oravského regiónu netradične z dvoch kolies,“ vysvetľuje Matúš Kvas, autor konceptu podujatia Faster Than a Train a jeho spoluorganizátor.
Zodpovedne k prírode
Organizátorom podujatia záleží nielen na zviditeľnení krásneho regiónu a netradičnom športovom výkone, ale myslia aj na životné prostredie. V minulosti na podobných podujatiach bývalo bežným zvykom, že pretekári počas jazdy odhadzovali šupky z banánov či ohryzky z jabĺk. Na okraji ciest však končili aj vrecká z gélov, obaly z proteínových tyčiniek či použité cyklo fľaše, plášte a duše.