Zavedenie zálohy za fľašu minerálky či plechovku koly spôsobilo, že si tento plastový odpad nájde svoju cestu späť do obchodu vo väčšej miere ako voľakedy. Stačilo 15 centov. PET fľaše, kedysi najčastejšie voľne ležiaci odpad, tak už nájdeme vonku v prírode menej.
Na prvé miesto v množstve odpadu pohodeného na zem, ktorý od roku 2020 pravidelne analyzuje organizácia zodpovednosti výrobcov Envipak, sa dostal cigaretový odpad.
"Zavedenie záloh sa odzrkadlilo aj v litteringu, teda voľne pohodenom odpade. Naše analýzy, v ktorých sme sa zamerali na počet jednotlivých odpadov, nie na ich hmotnosť či objem, ukazujú, že od spustenia zálohovania významne ubudlo nápojových PET fliaš a plechoviek, ktoré sme v predošlých rokoch evidovali na popredných miestach. Prepadli sa na spodné priečky," hovorí Katarína Kretter, riaditeľka oddelenia komunikácie Envipaku.
"Zastúpili ich iné druhy plastov, papier, sklo či hygienické potreby, ale dominanciu si už minulý rok vybojoval cigaretový odpad a aj tento rok ju potvrdil," zdôrazňuje Kretterová.
Zálohujeme radi
Zatiaľ posledná štatistika systému zálohovania uvádza, že sa v tomto roku vyzbieralo viac ako 850 miliónov zálohovaných obalov, čo predstavuje mieru návratnosti na toto obdobie na úrovni 90 percent. Od spustenia zálohovania na Slovensku v januári 2022, sa vrátilo do systému zálohovania spolu takmer 1,7 miliardy fliaš a plechoviek.

"Čísla indikujú nielen úspešnosť systému, ale aj prijatie a postoj zo strany ľudí, ktorí tento systém využívajú. Ak berieme do úvahy dáta od spustenia zálohového systému, sme na úrovni miery návratnosti 80 percent," vysvetľuje Monika Farka, marketingová manažérka Správcu zálohového systému.
"Zálohový systém neustále vylepšujeme z pohľadu dostupnosti odberných miest tak, aby mal každý vo svojom blízkom okolí možnosť zálohovať. Celkovo sa nastavenia systému snažíme harmonizovať, aby bol každým dňom efektívnejší a udržali sme si trend krajiny, ktorá je príkladom dobrej praxe," dodáva.
Najviac je ohorkov
Hoci sa malé cigaretové ohorky môžu zdať ako menší problém v porovnaní s plastovými fľašami, z hľadiska rozložiteľnosti v prírode a riešenia odpadu to tak nie je. Po prvé, príroda trpí množstvom ohorkov. Odhadom sa podľa Kretterovej denne vyrobí až 15 miliárd kusov cigariet, pričom približne 10 miliárd ohorkov končí v prírode. Po druhé, ide o zloženie cigariet. Cigaretové filtre sú vyrobené z acetátu celulózy, čo je plastový materiál a ich rozklad môže trvať od pár mesiacov až do 15 rokov. Ich rozkladom sa navyše do prírody uvoľňuje množstvo toxínov.
"Samozrejme, v neposlednom rade pripomeňme aj vizuálnu stránku. Nie je nijako potešujúce, keď sa pozeráme okolo seba a vidíme tam pohodené ohorky," poznamenáva Kretterová.
Ako zdôrazňuje, žiaden odpad, cigaretové ohorky nevynímajúc, nepatrí len tak na zem. Cigaretové ohorky sa vyhadzujú do nádob, na to určených alebo do zmesového odpadu. Aj pre cigaretové ohorky je pritom možné nájsť recyklačné riešenia, ale ako každý odpad s recyklačným potenciálom, musí byť najprv vyzbieraný a vytriedený.

Cigaretová cesta
Na Slovensku sa už pritom objavujú prvé projekty zamerané na recykláciu ohorkov. V roku 2022 bol v Žiari nad Hronom vyasfaltovaný prvý "cigaretový" chodník z iniciatívy slovenského technologického startupu EcoButt. Vyzbierané ohorky sa po úprave pridali ako prímes do asfaltu.
Podporovateľom projektu je aj spoločnosť Philip Morris, ktorej úlohou je motivovať svojich zákazníkov, aby tabakové náplne zbierali do špeciálnych uzatvárateľných vrecúšok a nosili ich na recykláciu do predajní.