Preplnené smetiaky pred bytovkami, pri nich vyhodené staré kreslo alebo časti kuchynskej linky, či kuchynský odpad v nádobách na sklo. V uliciach miest a obcí je to stále častý obraz napriek rastúcemu povedomiu o čistote životného prostredia a triedení odpadu. Okrem toho, že pre obyvateľov to takmer určite znamená zvýšené poplatky za odvoz odpadu, neprispieva to ani k estetike okolia.
Riešením je často až vybudovanie krytých uzamykateľných stojísk na smetiaky. Pri budovaní nových sídlisk s nimi developeri už zvyčajne rátajú vo svojich projektoch. Obyvatelia starších domov môžu iniciovať ich výstavbu u svojho bytového správcu alebo vytvoriť združenie. Niektoré mestá poskytujú na ich vybudovanie aj dotáciu.
Stojiská uzamknúť
"Architekti by mali brať priestory skladovania odpadov za dôležitú súčasť stavby, jednak z pohľadu estetického, ale aj funkčného. Je dôležité klásť veľký dôraz na riešenie stojiska – kontrolované prístupy cez čip/kartu, ako aj správne dimenzovanie počtu a veľkostí odpadových nádob," hovorí Daniela Čepčeková, dizajn manažérka developerskej spoločnosti YIT Slovakia, ktorá sa okrem iného zameriava aj na výstavbu nových bytových domov.
Naproti tomu k voľne prístupným smetiakom pri starších bytových domoch má prístup ktokoľvek. Nádoby na odpad sú preplnené, komunálny odpad sa nachádza aj v nádobách na triedený zber, je tam stavebný alebo chemický odpad. Riešením je často až dodatočné vybudovanie uzamykateľného kontajnerového stojiska.
"Zberové spoločnosti môžu byť požiadané o odvoz takéhoto odpadu, no obyvatelia si za to určite priplatia a priplatia si bez toho, aby vedeli, či ten odpad naozaj pochádza z ich bytového domu," hovorí Marcela Beňušková z Občianskeho združenia Bezpečné bývanie.

Čistejšie a krajšie okolie
Ako vysvetľuje Peter Grečko z Bezpečného bývania, uzamknuté kontajnerové stojisko zabraňuje, aby do stojiska vstupovali osoby, ktoré tam neoprávnene odhadzujú odpad alebo stojisko znečisťujú. Nielenže sa zvyšuje čistota stojiska, ale zároveň sa optimalizujú a následne aj znižujú náklady za odvoz odpadu pre celý bytový dom.

Uzamykateľné stojiská predstavujú tiež ochranu pred nepriaznivým počasím a poskytujú väčšie pohodlie pri vynášaní smetí. Kontajnery sa nájdu vždy na tom istom mieste, nie sú presúvané osobami a ani silný vietor z nich odpad neroznesie po okolí.
Čistejšie okolie stojiska zase môže obyvateľov motivovať napríklad aj k lepšiemu triedeniu odpadu. Pokiaľ je stojisko vybudované s ohľadom na okolité prostredie a dbá sa aj na jeho vizuálne vyhotovenie, môže svoje okolie podľa združenia svojim dizajnom obohatiť a vplývať pozitívne na život celej komunity.
Zabrániť kópiám
Dôležité pritom tiež je, aby bol na stojisku inštalovaný elektronický prístupový systém, teda elektronické uzamykanie, ktoré využíva bezpečnú technológiu a zabraňuje vytváraniu kópií čipov. "Kopírovateľné mechanické kľúče s klasickou stavebnou vložkou sú často upchávané napríklad zápalkami. Kopírovateľné čipy negujú vynaložené úsilie zamykať stojisko," zdôrazňuje Grečko.
Existujú aj nízko energetické riešenia uzamykania kontajnerových stojísk, ktoré umožňujú inštalovať takýto systém na miestach, kde nie je možné napojenie na pevnú elektrickú sieť káblom. Systém je podľa Grečka veľmi úsporný a napája sa buď z batérie, alebo zo solárneho panela. Ak je dobre navrhnutý, umožňuje dokonca prevádzku osvetlenia v stojisku.