Na Slovensku je evidovaných okolo 9000 nelegálnych skládok. Ide o počet nahlásených skládok, ich skutočný počet však bude vyšší. Podľa údajov z roku 2021 bola asi pätina skládok v štádiu odstraňovania.
Ako nahlásiť nelegálnu skládku
V prípade, že objavíte čiernu skládku, obrátiť sa môžete na Zelenú linku, využiť aplikáciu TrashOut, alebo kontaktovať príslušný úrad zaoberajúci sa životným prostredím na úrovni obce či mesta.
Zelená linka
Na Zelenú linku sa môžete obrátiť telefonicky na čísle 0800 144 440 alebo prostredníctvom e-mailu zelena.linka@enviro.gov.sk.
Pri nahlasovaní čiernej skládky je potrebné uviesť čo najpodrobnejšie informácie:
- presnú lokalitu (GPS súradnice, adresu či mapku s vyznačeným miestom)
- povahu odpadu
- pôvodcu (ak je známy)
- fotografie (ak je to možné)
Pre viac informácií môžete sledovať aj Zelenú linku na Facebooku.
Zelená linka ministerstva životného prostredia prijala v minulom roku takmer 2000 podaní. Obciam postúpila 184 podnetov, okresným úradom 120 podnetov, regionálnym veterinárnym a potravinovým správam 91 podnetov, Slovenskej inšpekcii životného prostredia 50 podnetov, Štátnej ochrane prírody SR 44 podnetov a polícii 22 podnetov. Pre TASR to uviedlo oddelenie komunikácie envirorezortu.
Záujem o pomoc zo strany Zelenej linky podľa ministerstva stúpa. "Pokiaľ ide o nahlasovanie bežných podnetov občanov, možno konštatovať, že počet podnetov sa drží na stabilnej úrovni. Každoročne od občanov zamestnanci Zelenej linky zaznamenajú približne 2000 podaní," poukázalo oddelenie komunikácie.
Podania sa týkali nahlasovania týraných, mŕtvych, zranených zvierat či zanedbanej starostlivosti o ne. Bolo to 223 podaní, z toho 92 vyriešili. Pre výrub drevín, poškodzovanie chránených území a výstavbu v chránených územiach podali ľudia 178 podaní. Podľa ministerstva sa vyriešilo 100.

Ľudia sa obrátili na Zelenú linku so 160 podaniami vo veci nezákonne uloženého odpadu, nelegálneho nakladania s odpadom či vrakmi áut. Linka vyriešila 117 podnetov.
V oblasti znečistenia vody, úniku obsahu žúmp do pôdy, znečistenia pôdy a nelegálnych vodných stavieb vyriešili environmentalisti 25 podnetov zo 135. Osem prípadov rozlúštili v rámci znečistenia ovzdušia, prašnosti, zápachu a procesov posudzovania na životné prostredie. Celkovo šlo o 65 podnetov, priblížil rezort.
"Okrem toho Zelená linka v roku 2022 poradila takmer 9000 záujemcom (za deväť mesiacov), ako postupovať pri žiadostiach o nenávratné finančné príspevky v rámci programu Obnov dom," uviedlo oddelenie komunikácie.
Aplikácia TrashOut
Nelegálne skládky možno nahlásiť cez aplikáciu TrashOut, ktorá dokáže zaznamenať GPS súradnice, umožňuje pridať fotografiu a označiť povahu skládky. V aplikácii si môžu vytvoriť profil jednotlivci, obce aj organizácie. Stav skládky možno naďalej sledovať v aplikácii.

Ďalšou z možností je podanie písomného oznámenia na príslušný úrad zaoberajúci sa životným prostredím. To musí obsahovať dátum nájdenia nelegálnej skládky, jej opis, polohu, prípadne pôvodcu.