Súťaž Mladých reportérov 2023 na tému znečistenie v rôznych podobách už má svojich víťazov. Odborná porota zložená z novinárov, fotografov a zástupcov environmentálnych organizácií vybrala víťazov národného kola.
Mladí reportéri a reportérky prihlásili do súťaže 11 článkov, 13 videí a 22 fotografií. V príspevkoch sa venovali témam ako ekologické čistenie, cigaretové ohorky, vizuálny smog či energetická chudoba.

Najlepšie súťažné práce od žiakov z celého Slovenska od 11 do 25 rokov budú reprezentovať Slovensko v medzinárodnej súťaži Mladých reportérov pre životné prostredie (YRE International Competition), kde si zmerajú sily s víťaznými príspevkami od študentov zo 43 krajín.
Hlavnou témou roka bolo znečistenie v rôznych podobách. Medzi študentami silne rezonovala téma voľne pohodených ohorkov z cigariet. Vo výhernom videu s názvom Znehodnocujú pôdu a ničia krásu prírody sa jej venoval Lukas Vyhnalík spolu s Ninou Šidlíkovou.
„Cením si, že študenti nielen zmapovali problém v meste, kde žijú, ale zorganizovali kampaň a prispeli tak k skutočnej zmene v podobe osadenia košov, do ktorých je možné cigaretové ohorky vhadzovať,“ skonštatovala porotkyňa Katarína Kretter z OZV ENVI-PAK, podľa ktorej obaja ukázali, že vedia identifikovať problém, informovať o ňom reportážnym spôsobom a nájsť riešenie, ktoré prinesie zmenu.
Porotu prekvapili a potešili nováčikovia zo Spojenej školy internátnej v Námestove, ktorí sa vo svojej video reportáži Povedz mi, ako balíš a ja ti poviem, kto si, venovali obalovým materiálom v školských bufetoch. Znečistenie z iného konca uchopila Lucia Klučárová a Gregor Šturdík z Majcichova, keď si v článku Tajomstvo ruže, alebo ako darovať kilogram oxidu uhličitého posvietili na emisie pochádzajúce z rastúceho priemyslu kvetín.
Andrea Takácsová spolu s Oliverom Brunnerom zas v článku Šetrným čistením k zdravému telu i prostrediu hľadali ekologické varianty hygienických a čistiacich prostriedkov, ktoré denno-denne používame.
Júlia Noščáková pomocou fotografie Cena za teplo priniesla do súťaže tému energetickej chudoby a alternatívnych, no neekologických palív, ktoré sú niektorí obyvatelia donútení používať.

Na znečistenie vo forme vizuálneho smogu si posvietila Erika Gavalierová z Novej Dubnice s videom Balada o 65 trenčianskych bilboardoch. „Veľmi ma tento príspevok zaujal, pretože okrem poukázania na problém a zmapovanie situácie prispel k riešeniu problému. A to je nesmierne dôležité,” zhodnotila Zuzana Gallayová, porotkyňa a manažérka programu Zelená škola.
Víťazná viedoreportáž Eriky Gavalierovej v kategórii od 11 do 14 rokov.
Autorky a autori víťazných príspevkov budú odmenení pozvánkou na tradičný júnový workshop, kde si budú môcť vyskúšať novinársku prácu priamo v teréne. Povedú ich odborníci z oblasti ochrany životného prostredia, ale i skúsení žurnalisti. „Na workshope si žiaci vyskúšajú prácu profesionálnych novinárov v reálnych, ale i simulovaných situáciách. Budú to štyri dni nabité super programom, na ktoré sa už všetci tešíme,“ dodala členka poroty Adriána Henčeková.