Kde skutočne skončil odpad ľudí či firiem a či sa s ním stalo naozaj to, čo sa malo, štát v súčasnosti nevie dobre skontrolovať.
Lepší prístup k dátam, ktoré by sa dali v systéme jednoducho overiť, by mal priniesť Informačný systém odpadového hospodárstva (ISOH).
„Materiálový tok odpadu je v súčasnosti len ťažko sledovateľný. Vďaka informačnému systému sa zníži administratívna záťaž na strane pôvodcov odpadu, aj na strane okresných úradov. Do systému totiž budú dáta zasielať pri presne určených prílohách výlučne elektronicky,“ konštatuje ministerstvo životného prostredia k návrhu vyhlášky o evidenčnej a ohlasovacej povinnosti.
Ak napríklad obec nahlási štátu, že jej obyvatelia za mesiac vyprodukovali sto ton bioodpadu a tie odišli do konkrétnej kompostárne, ktorá z neho vyrobila určité množstvo hnojiva, štát si bude vedieť tieto informácie skontrolovať.
Ak zistí, že množstvá nesedia, môže prísť na kontrolu.

„V súčasnosti musia okresné úrady dáta prepisovať z listinnej podoby do elektronického systému, čo je nepraktické, zdĺhavé a zvyšuje chybovosť,“ upozorňuje rezort životného prostredia.
Vďaka elektronickému systému sa zefektívni a urýchli práca s dátami. K údajom z registrov budú mať po plnom spustení informačného systému automatizovaný alebo priamy prístup, okrem ministerstva životného prostredia aj rezort vnútra, Slovenská inšpekcia životného prostredia, okresné úrady, colné orgány aj policajný zbor.