SME

Kam vyhodiť

O vtákoch či bylinkách hovoria v záhrade. Čo sa o ekológii naučia deti v škole

Teória dnes už nestačí.

Pri ťažiskovej téme potraviny si študenti Strednej odbornej školy polytechnickej vo Svite vybudovali v škole bylinkovú špirálu.Pri ťažiskovej téme potraviny si študenti Strednej odbornej školy polytechnickej vo Svite vybudovali v škole bylinkovú špirálu. (Zdroj: ARCHÍV SOŠ)

Počuli ste už o Rozprávkovej vtáčej záhrade? Vytvorili ju školáci a učitelia Základnej školy Lajosa Pongrácza s vyučovacím jazykom maďarským v Šahách v areáli školy.

"Rozprávkovú vtáčiu záhradku – Ekodvor tvorí náučný chodník o vtáčikoch, ktoré sa vyskytujú u nás pri rieke Ipeľ. Súčasťou dvora je aj detské ihrisko s rozprávkovou tematikou," približuje učiteľka Timea Bónová.

Na hodinách technickej výchovy vytvorili žiaci vtáčie búdky, podrobný opis vtákov pripravili ako projekt z biológie. Informačné tabule budú v maďarskom a slovenskom jazyku a ich súčasťou budú aj fotografie a mapy. Náučný chodník o stromoch a vtákoch využívajú pri výučbe prírodovedy a biológie vonku, ale oddychové zóny slúžia aj verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenským unikátom v záujme o prírodu a životné prostredie je Základná škola v Štiavnických Baniach. Nielenže sa tu vyučuje sokoliarstvo aj starostlivosť o kone, ale celý školský pozemok pretvorili na ideálne prostredie pre rastliny, zvieratá aj ľudí. Dvor s viacerými záhradami zavlažujú dažďovou vodou, ktorú zachytávajú.

Žiaci vodu navyše vedecky skúmajú v novej environmentálnej učebni. Učia sa v praxi o jej význame a o tom, ako ju chrániť na hodinách fyziky, chémie a biológie.

Všetky tieto zaujímavé formy vzdelávania si všimla aj Nadácia VUB, ktorá v rámci súťaže ATLAS finančne oceňuje najlepšie slovenské enviro projekty.

V Zelených školách sa učí inak

Ďalších vyše 232 materských, základných, stredných a špeciálnych škôl sa už niekoľko rokov zapája do dlhodobého programu Zelená škola, ktoré koordinuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.

SkryťVypnúť reklamu

A čo ich na Zelenej škole láka? Zuzana Gallayová, manažérka programu Zelená škola, ktorý je súčasťou medzinárodnej siete Eco-Schools, hovorí, že do programu sa zapájajú školy, ktoré majú záujem učiť inak a chcú konkrétnymi opatreniami znížiť ekologickú stopu v škole.

Program Zelená škola nie je súťaž, každá zo škôl si vyberie ťažiskovú tému na dva roky, v ktorej chce urobiť zmeny, aby mohla ísť do hĺbky: Voda, Odpady, Energia, Zeleň a ochrana prírody, Doprava a ovzdušie, Potraviny alebo Zelené úradovanie a obstarávanie.

S environmentálnou problematikou sa deti začínajú oboznamovať už v predškolskom veku v materských školách.

Škola si vytvorí akčný tím, podmienka je, aby v ňom boli žiaci, učiteľky, upratovačka či školník a rodičia. Zistia, aké problémy súvisiace so životným prostredím na škole majú, dohodnú sa, čo chcú zmeniť (napríklad znížiť množstvo odpadu o 20 percent) a potom sa to začne: "Začnú učiť inak - prakticky, robia zmeny vo fungovaní školy, informujú rodičov - čo menia a prečo," ozrejmuje Zuzana Gallayová.

SkryťVypnúť reklamu

Po splnení medzinárodnej metodiky, ktorá pozostáva zo siedmich bodov, škola získa medzinárodný certifikát a vlajku Zelenej školy.

Do programu sa môžu zapájať opakovane, robí tak vyše 85 percent škôl.

Košickí škôlkari budú mať vŕbový úkryt

Materská škola Ipeľská č. 10 v Košiciach sa nachádza v jednej z najkrajších mestských častí na sídlisku Terasa. Súčasťou školy je rozsiahla školská záhrada s množstvom zelene.

Niekoľko rokov tu plnili vlastný environmentálny projekt v spolupráci s nadáciou SOSNA, pred siedmimi rokmi sa prvýkrát zapojili do programu Zelená škola. Aktuálne plnia tému zeleň a ochrana prírody, snažia sa čo najviac obnoviť školskú záhradu, ktorá vznikla ešte v roku 1964, na učiacu plochu.

Učiteľka Zuzana Rudyová, ktorá je koordinátorkou programu Zelená škola hovorí, že v tomto čase sa škôlkari tešia z prác na budúcom vŕbovom úkryte. V marci sa tri triedy v rámci vychádzky vybrali do prírody a vyhľadávali v okolí vŕby, spoznávali ich vlastnosti, po návrate ich nakreslili a deti navrhli, ako by mohli vyzerať vŕbové úkryty na školskom dvore.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je už na školskom dvore zasadených sto kusov vŕbových prútov a tridsať kusov odrezkov, z ktorých chcú dopestovať prúty na dopĺňanie a dopletanie úkrytu.

"Mysleli sme, že stavať budeme s rodičmi, pandémia nám to neumožnila. Deťom sa to veľmi páčilo, boli nadšené, pracovali s lopatami, hrabličkami, udupávali zem, aby prúty stáli rovno. Teraz každý deň sledujeme, ako sa zakoreňujú," hovorí Zuzana Rudyová.

Deti majú veľmi rady aktivity v prírode, najmä ak sa môžu pritom aj hrabať v hline.

Škôlkari si vysadia ešte aj vyvýšené záhony, v pláne majú vytvoriť aj hmyzí hotel. Už sadia kvety, ktoré bude opeľovať hmyz. "Okrem vysádzania rastlín pre opeľovače, vysádzame aj kríky na takzvaný vtáčí bufet pre spevavce, ktorým budeme vytvárať aj vtáčie búdky na zlepšenie možností hniezdenia v našej záhrade. Tieto aktivity sme zaradili preto, lebo pre urbanizáciu strácajú živočíchy svoje prirodzené úkryty. Deti tak majú možnosť uvedomovať si vplyv človeka na životné prostredie a v rámci svojich možností ho meniť k lepšiemu," povedala Rudyová.

SkryťVypnúť reklamu

Základné a stredné školy si môžu vytvoriť samostatný predmet s environmentálnym zameraním.

Materská škola Ipeľská postupne splnila všetkých sedem krokov k Zelenej škole. V auguste minulého roku po splnení tém Voda obhájili medzinárodný certifikát Zelená škola a vlajku Zelenej školy na ďalšie dva roky.

Bádateľské vyučovanie

Stredná odborná škola polytechnická Jána Antonína Baťu vo Svite je medzi Zelenými školami už siedmy rok. Tento rok si za ťažiskovú tému žiaci vybrali odpady.

"Témy Zelenej školy sú nám ako odbornej školy veľmi blízke čo sa týka obsahu. Ochrana životného prostredia je súčasťou každého nášho študijného odboru, či už je to v biotechnológii, alebo tlačiarenstve. Presadzujeme bádateľské vyučovanie, čo znamená, že k teoretickému obsahu sme pridali praktické využitie. Žiaci takto vidia, kde čo môžu reálne využiť, ako urobiť napríklad environmentálny audit, ako a kde môžu znížiť energiu," ozrejmuje Martina Gánovská, koordinátorka programu.

SkryťVypnúť reklamu

"Učím biotechnológiu a v rámci nej máme tému vplyvy biotechnologických výrob na životné prostredie alebo čo je ekologickejšie, či biotechnológie, alebo chemické výroby. V každom predmete sa kolegovia téme snažia dať environmentálny rozmer."

Škola dokonca získala od európskeho sociálneho fondu aj prostriedky na vytvorenie predmetu Bádateľstvo v odborných predmetoch. Martina Gánovská najviac oceňuje, ako sa pri bádateľskej výučbe mení komunikácia žiakov s učiteľom. Majú možnosť sa v školskom systéme posunúť, učiteľ je tu len koordinátorom. "Veľa sa pýtajú, sami menia svoje postoje k životnému prostrediu, ale na základe vlastných skúseností, lebo majú napríklad možnosť zistiť, ako škola funguje v oblasti odpadového hospodárstva alebo v oblasti energetiky."

SkryťVypnúť reklamu

Žiaci sa učia komunikovať s ekonómkou školy, s vedením školy a hľadajú spôsoby, ako by škola mohla znížiť množstvo spotrebovanej vody, odpadu. Následne navrhujú aj nejaké opatrenia, ktoré by mohli pomôcť nielen životnému prostrediu, ale aj ako by mohla škola ušetriť financie.

"Vidíme na žiakoch, že keď si sami zvolia tému, na ktorej chcú pracovať, napríklad ako teraz odpady, tak tá práca potom vyzerá inak, ako keď im to vysvetľuje učiteľ," hovorí učiteľka Gánovská.

A práve toto prepojenie teórie s praxou je zásadný prínos programu Zelenej školy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 069
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 974
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 735
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 853
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 809
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 132
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 666
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 953
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Správca zálohové systému pripomenul, že 18. marec je Svetovým dňom recyklácie.


SITA

Začiatok roka 2025 bol na Slovensku mimoriadne náročný, keďže počet prípadov chrípky a akútnych respiračných ochorení prudko vzrástol.


SITA

Jednorazové plasty patria medzi najčastejšie druhy plastového odpadu v oceánoch a predstavujú hrozbu pre morské živočíchy.


smeti.sme.sk

Zber a spracovanie kuchynského odpadu sa zlepšili, náklady sú však vysoké.


SITA 4
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 781
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 412
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 233
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 318
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 15 486
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 362
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 077
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 795
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  5. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  6. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  7. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  8. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
SkryťZatvoriť reklamu