SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Kam vyhodiť

O vtákoch či bylinkách hovoria v záhrade. Čo sa o ekológii naučia deti v škole

Teória dnes už nestačí.

Pri ťažiskovej téme potraviny si študenti Strednej odbornej školy polytechnickej vo Svite vybudovali v škole bylinkovú špirálu.Pri ťažiskovej téme potraviny si študenti Strednej odbornej školy polytechnickej vo Svite vybudovali v škole bylinkovú špirálu. (Zdroj: ARCHÍV SOŠ)

Počuli ste už o Rozprávkovej vtáčej záhrade? Vytvorili ju školáci a učitelia Základnej školy Lajosa Pongrácza s vyučovacím jazykom maďarským v Šahách v areáli školy.

"Rozprávkovú vtáčiu záhradku – Ekodvor tvorí náučný chodník o vtáčikoch, ktoré sa vyskytujú u nás pri rieke Ipeľ. Súčasťou dvora je aj detské ihrisko s rozprávkovou tematikou," približuje učiteľka Timea Bónová.

Na hodinách technickej výchovy vytvorili žiaci vtáčie búdky, podrobný opis vtákov pripravili ako projekt z biológie. Informačné tabule budú v maďarskom a slovenskom jazyku a ich súčasťou budú aj fotografie a mapy. Náučný chodník o stromoch a vtákoch využívajú pri výučbe prírodovedy a biológie vonku, ale oddychové zóny slúžia aj verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenským unikátom v záujme o prírodu a životné prostredie je Základná škola v Štiavnických Baniach. Nielenže sa tu vyučuje sokoliarstvo aj starostlivosť o kone, ale celý školský pozemok pretvorili na ideálne prostredie pre rastliny, zvieratá aj ľudí. Dvor s viacerými záhradami zavlažujú dažďovou vodou, ktorú zachytávajú.

Žiaci vodu navyše vedecky skúmajú v novej environmentálnej učebni. Učia sa v praxi o jej význame a o tom, ako ju chrániť na hodinách fyziky, chémie a biológie.

Všetky tieto zaujímavé formy vzdelávania si všimla aj Nadácia VUB, ktorá v rámci súťaže ATLAS finančne oceňuje najlepšie slovenské enviro projekty.

V Zelených školách sa učí inak

Ďalších vyše 232 materských, základných, stredných a špeciálnych škôl sa už niekoľko rokov zapája do dlhodobého programu Zelená škola, ktoré koordinuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.

SkryťVypnúť reklamu

A čo ich na Zelenej škole láka? Zuzana Gallayová, manažérka programu Zelená škola, ktorý je súčasťou medzinárodnej siete Eco-Schools, hovorí, že do programu sa zapájajú školy, ktoré majú záujem učiť inak a chcú konkrétnymi opatreniami znížiť ekologickú stopu v škole.

Program Zelená škola nie je súťaž, každá zo škôl si vyberie ťažiskovú tému na dva roky, v ktorej chce urobiť zmeny, aby mohla ísť do hĺbky: Voda, Odpady, Energia, Zeleň a ochrana prírody, Doprava a ovzdušie, Potraviny alebo Zelené úradovanie a obstarávanie.

S environmentálnou problematikou sa deti začínajú oboznamovať už v predškolskom veku v materských školách.

Škola si vytvorí akčný tím, podmienka je, aby v ňom boli žiaci, učiteľky, upratovačka či školník a rodičia. Zistia, aké problémy súvisiace so životným prostredím na škole majú, dohodnú sa, čo chcú zmeniť (napríklad znížiť množstvo odpadu o 20 percent) a potom sa to začne: "Začnú učiť inak - prakticky, robia zmeny vo fungovaní školy, informujú rodičov - čo menia a prečo," ozrejmuje Zuzana Gallayová.

SkryťVypnúť reklamu

Po splnení medzinárodnej metodiky, ktorá pozostáva zo siedmich bodov, škola získa medzinárodný certifikát a vlajku Zelenej školy.

Do programu sa môžu zapájať opakovane, robí tak vyše 85 percent škôl.

Košickí škôlkari budú mať vŕbový úkryt

Materská škola Ipeľská č. 10 v Košiciach sa nachádza v jednej z najkrajších mestských častí na sídlisku Terasa. Súčasťou školy je rozsiahla školská záhrada s množstvom zelene.

Niekoľko rokov tu plnili vlastný environmentálny projekt v spolupráci s nadáciou SOSNA, pred siedmimi rokmi sa prvýkrát zapojili do programu Zelená škola. Aktuálne plnia tému zeleň a ochrana prírody, snažia sa čo najviac obnoviť školskú záhradu, ktorá vznikla ešte v roku 1964, na učiacu plochu.

Učiteľka Zuzana Rudyová, ktorá je koordinátorkou programu Zelená škola hovorí, že v tomto čase sa škôlkari tešia z prác na budúcom vŕbovom úkryte. V marci sa tri triedy v rámci vychádzky vybrali do prírody a vyhľadávali v okolí vŕby, spoznávali ich vlastnosti, po návrate ich nakreslili a deti navrhli, ako by mohli vyzerať vŕbové úkryty na školskom dvore.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je už na školskom dvore zasadených sto kusov vŕbových prútov a tridsať kusov odrezkov, z ktorých chcú dopestovať prúty na dopĺňanie a dopletanie úkrytu.

"Mysleli sme, že stavať budeme s rodičmi, pandémia nám to neumožnila. Deťom sa to veľmi páčilo, boli nadšené, pracovali s lopatami, hrabličkami, udupávali zem, aby prúty stáli rovno. Teraz každý deň sledujeme, ako sa zakoreňujú," hovorí Zuzana Rudyová.

Deti majú veľmi rady aktivity v prírode, najmä ak sa môžu pritom aj hrabať v hline.

Škôlkari si vysadia ešte aj vyvýšené záhony, v pláne majú vytvoriť aj hmyzí hotel. Už sadia kvety, ktoré bude opeľovať hmyz. "Okrem vysádzania rastlín pre opeľovače, vysádzame aj kríky na takzvaný vtáčí bufet pre spevavce, ktorým budeme vytvárať aj vtáčie búdky na zlepšenie možností hniezdenia v našej záhrade. Tieto aktivity sme zaradili preto, lebo pre urbanizáciu strácajú živočíchy svoje prirodzené úkryty. Deti tak majú možnosť uvedomovať si vplyv človeka na životné prostredie a v rámci svojich možností ho meniť k lepšiemu," povedala Rudyová.

SkryťVypnúť reklamu

Základné a stredné školy si môžu vytvoriť samostatný predmet s environmentálnym zameraním.

Materská škola Ipeľská postupne splnila všetkých sedem krokov k Zelenej škole. V auguste minulého roku po splnení tém Voda obhájili medzinárodný certifikát Zelená škola a vlajku Zelenej školy na ďalšie dva roky.

Bádateľské vyučovanie

Stredná odborná škola polytechnická Jána Antonína Baťu vo Svite je medzi Zelenými školami už siedmy rok. Tento rok si za ťažiskovú tému žiaci vybrali odpady.

"Témy Zelenej školy sú nám ako odbornej školy veľmi blízke čo sa týka obsahu. Ochrana životného prostredia je súčasťou každého nášho študijného odboru, či už je to v biotechnológii, alebo tlačiarenstve. Presadzujeme bádateľské vyučovanie, čo znamená, že k teoretickému obsahu sme pridali praktické využitie. Žiaci takto vidia, kde čo môžu reálne využiť, ako urobiť napríklad environmentálny audit, ako a kde môžu znížiť energiu," ozrejmuje Martina Gánovská, koordinátorka programu.

SkryťVypnúť reklamu

"Učím biotechnológiu a v rámci nej máme tému vplyvy biotechnologických výrob na životné prostredie alebo čo je ekologickejšie, či biotechnológie, alebo chemické výroby. V každom predmete sa kolegovia téme snažia dať environmentálny rozmer."

Škola dokonca získala od európskeho sociálneho fondu aj prostriedky na vytvorenie predmetu Bádateľstvo v odborných predmetoch. Martina Gánovská najviac oceňuje, ako sa pri bádateľskej výučbe mení komunikácia žiakov s učiteľom. Majú možnosť sa v školskom systéme posunúť, učiteľ je tu len koordinátorom. "Veľa sa pýtajú, sami menia svoje postoje k životnému prostrediu, ale na základe vlastných skúseností, lebo majú napríklad možnosť zistiť, ako škola funguje v oblasti odpadového hospodárstva alebo v oblasti energetiky."

SkryťVypnúť reklamu

Žiaci sa učia komunikovať s ekonómkou školy, s vedením školy a hľadajú spôsoby, ako by škola mohla znížiť množstvo spotrebovanej vody, odpadu. Následne navrhujú aj nejaké opatrenia, ktoré by mohli pomôcť nielen životnému prostrediu, ale aj ako by mohla škola ušetriť financie.

"Vidíme na žiakoch, že keď si sami zvolia tému, na ktorej chcú pracovať, napríklad ako teraz odpady, tak tá práca potom vyzerá inak, ako keď im to vysvetľuje učiteľ," hovorí učiteľka Gánovská.

A práve toto prepojenie teórie s praxou je zásadný prínos programu Zelenej školy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Večer stál chlieb dvojnásobok ako ráno. Ako hyperinflácia pripravila ľudí o úspory?
 2. Plyn v doprave môže byť medzičlánkom k nízkoemisnej budúcnosti
 3. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine
 5. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 6. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 7. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek
 8. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 1. Študenti spoznali nové výrobné trendy v Schaeffler Skalica
 2. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 3. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine
 5. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 6. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek
 7. Modernizácia VÚSCH rozšíri a skvalitní zdravotnú starostlivosť
 8. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 11 203
 2. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 353
 3. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 5 298
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 952
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 749
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 149
 7. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 1 776
 8. ČSOB hľadá zamestnancov: Skvelá kampaň, chystajte životopis! 1 190
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská.

Trnavský súd zatiaľ nepovedal, či ju bude súdiť napriek zlej psychike.


10 h
Súkromné lietadlo od spoločnosti Wheels Up

Je to efekt pandémie, šéfovia si presadili luxusnú formu cestovania.


10 h
Notre Dame má obklopovať zeleň.

Katedrálu chcú verejnosti opätovne sprístupniť o dva roky.


6 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


4 h

Neprehliadnite tiež

Nový zálohový systém vytvára čistú slučku.


21. jún

Obaly od mlieka sa nezálohujú.


21. jún

Od júna by mal správca systému zabezpečiť denný odvoz.


21. jún

Nevyhnutná je trpezlivosť.


21. jún

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 2. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 3. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 4. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 5. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 6. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 7. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 8. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 10 464
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 431
 3. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 892
 4. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 3 920
 5. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 541
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 3 471
 7. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 3 347
 8. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 3 112
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 7. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťZatvoriť reklamu